Zdiagnozuj się i lecz w aplikacji, którą stworzyłem: iyoni.app

Bolesne miesiączki

bolesne miesiączki

Bolesne miesiączki mogą istotnie wpływać na jakość życia i codzienne funkcjonowanie.  Jednocześnie problem jest często bagatelizowany, a niejedna kobieta podczas wizyty u ginekologa słyszy, że „taki jest jej urok” i niewiele można zrobić. Tymczasem silne bóle przed i w trakcie menstruacji mogą być objawem poważnych chorób. Warto nauczyć się rozpoznawać sytuacje, w których można na własną rękę poradzić sobie z problemem, a kiedy konieczne jest wsparcie lekarza i medycyny.

Naturalne objawy okołomiesiączkowe

Comiesięczne krwawienie wiąże się ze specyficznym bólem w podbrzuszu, który odczuwa większość menstruujących kobiet. Jest on spowodowany skurczami macicy, do których w tym czasie dochodzi. Może także pojawić się na kilka dni przed okresem, sygnalizując jego nadejście. Intensywność dolegliwości bólowych jest największa w trakcie pierwszych 2-3 dni, by następnie stopniowo ustępować. Ból może promieniować do ud, pachwin, a nawet do pleców i krzyża. Są to naturalne objawy, które nie powinny niepokoić.

W przypadku silnych, uniemożliwiających normalne funkcjonowanie bólów miesiączkowych, które mogą pojawiać się tuż przed okresem albo w pozostałych dniach cyklu, a także podczas współżycia, powodem może być choroba zwana endometriozą. Charakteryzuje ją występowanie endometrium, czyli błony śluzowej jamy macicy, poza jej obszarem, np. na jajnikach, jajowodach, jelitach, w otrzewnej. Ze względu na brak swoistych objawów, postawienie ostatecznej diagnozy nie zawsze jest łatwe. Odpowiednio przeprowadzony wywiad oraz badanie ginekologiczne (wykonane optymalnie podczas pierwszych dni miesiączki) bardzo pomaga w postawieniu wstępnego rozpoznania i podjęciu odpowiedniego leczenia (najczęściej farmakologicznego), które często pozwala na znaczną poprawę jakości życia i złagodzenie objawów.

Nie jest to jednak jedyna przyczyna odczuwanego przez kobiety dyskomfortu. Bolesne miesiączki mogą być objawem mięśniaków macicy oraz zrostów wewnątrzotrzewnowych, które coraz częściej pojawiają się u pacjentek po cesarskim cięciu. Niezbędna jest w tym zakresie  szczegółowa diagnostyka. Ból może być też efektem wad anatomicznych narządu rodnego, ale z reguły objawy obserwowane są  już  u dziewczynek w okresie pokwitania i dość szybko są diagnozowane.

Metody łagodzenia bólu miesiączkowego

Dobrze znaną metodą jest stosowanie na podbrzusze ciepłych okładów lub kąpieli, które na celu mają zmniejszenie napięcia mięśniowego. Ulgę mogą przynieść także zioła o działaniu uspokajającym i rozkurczowym, należą do nich m.in.: mięta, melisa, rumianek czy nagietek. Mając do czynienia z umiarkowanym bólem, możemy sięgnąć po leki dostępne bez recepty.

Przebyty naturalny poród również może mieć wpływ na ustanie uciążliwych dolegliwości, co spowodowane jest rozciągnięciem szyjki macicy, co ułatwia odpływ krwi menstruacyjnej.

W łagodzeniu bólu miesiączkowego pomóc może także regularna aktywność fizyczna. Ćwiczenia (około 3xtyg. po 45min) dają często efekt analogiczny do zastosowania leków przeciwbólowych.

Czy to pora na wizytę u specjalisty?                                                       

Co powinno zaniepokoić? Przede wszystkim alarmujący jest silny ból menstruacyjny, uniemożliwiający codzienne funkcjonowanie, także ten, który pojawił się nagle lub którego wcześniej kobieta nie doświadczała. Obfite krwawienie, a także inne objawy tj. wymioty, omdlenia czy biegunki podczas menstruacji również powinny skłonić do konsultacji ze specjalista

Nieregularność miesiączek także jest jednym z powodów, by umówić się na wizytę lekarską. Po zebraniu wywiadu, przeprowadzeniu badania USG oraz, jeśli zajdzie taka konieczność, wykonaniu dodatkowych badań hormonalnych, lekarz będzie w stanie postawić diagnozę i zaproponować skuteczne postępowanie.

Silne, długotrwałe bóle miesiączkowe nie są normą. W wielu przypadkach postawienie właściwego rozpoznania pozwala na wdrożenie leczenia, które jest skuteczne. Warto zatem nie lekceważyć problemu.   

Autor: prof. dr hab. n. med. Krzysztof Łukaszuk